Category Archives: Merit Badges

Troop 12’s 200th Court of Honor at Glen Gray

At the end of TC1, Troop 12 packed up their gear, and made sure we left the Patrol sites as we found them or better; and walked down to the Glen Gray Dining Hall for our 200th Court of Honor.

200th Court of Honor

"On my Honor" banner
“On my honor…” Banner for Court of Honor

SPL Justin Leong opened the Court of Honor.

SPL Justin Leong assembles the Troop
SPL Justin Leong assembles the Troop
Michael D. and Jackson K. "Raise" the flag
Michael D. and Jackson K. “Raise” the flag

…And Troop Chair John Hartinger welcomed family and friends to the ceremony…

Troop Chair, John Hartinger makes his opening remarks.
Troop Chair, John Hartinger makes his opening remarks.

Troop 12 Participation Recognition

Glen Gray Centennial Logo We began by recognizing the Scouts who participated in the Glen Gray Centennial earlier this summer, the Glen Gray Work Day a couple of weeks ago, and the Montclair July 4th  Parade.
American Flag

Summer Camp

Camp Keowa Banner

We had a great turnout at Keowa this year with the following Scouts attending:

  • Patrick C.
  • Curtis D.
  • Elia E.
  • Sacha G.
  • Jackson K.
  • Sam L.
  • Charles M.
  • Armaan N.
  • Marcos P.
  • Alex D.L.R.L
  • Jack D.
  • Eron E.
  • Lucas H.
  • Aiden K.
  • Denzel L.
  • Kieran M.
  • Alex P.
  • Liam V.
 …and the following adults…
  • David Goldsteen
  • Carl Joslyn
  • David Loblack
  • Vic Parada
  • John Hartinger
  • Stefan Kwiatkowski
  • Rich McCaan
  • Andy Russell
Camp Keowa Polar Bear Patch
Camp Keowa Polar Bear Patch

Polar Bear Swim 2017

Even though its “summer” camp, it can get pretty chilly at night and early in the morning, so Keowa has their own version of a Polar Bear Swim. Waking up at 6 am, the following Scouts went down to the lake before breakfast and plunged into its icy waters:

  • Patrick C.
  • Curtis D.
  • Elia E.
  • Sacha G.
  • Jackson K.
  • Sam L.
  • Charles M.
  • Armaan N.
  • Liam V.
  • Alex D.L.R.L
  • Jack D.
  • Eron E.
  • Lucas H.
  • Aiden K.
  • Denzel L.
  • Kieran M.
  • Alex P.
 …and the adults that joined them were:
  • John Hartinger
  • David Loblack
  • Carl Joslyn
Mile Swim Patch
Mile Swim Patch

Staying with the nautical theme, we also recognized the fastest Mile Swimmer at camp this year, one of our own:

  • Jack D.

Merit badges

earned this year at Keowa were

Patrick C.
  • Lifesaving
  • First Aid
 Alex D.L.R.L.
  • Sports
  • Reptile & Amphibian Study
  • Nature
 Curtis D.
  • Communication
  • Canoeing
  • Archery
  • Chess
 Jack D.
  • Lifesaving
  • Archery
 Elia E.
  • Leatherwork
  • Swimming
  • Sports
  • Woodcarving
  • Nature
  • Chess
 Eron E.
  • Orienteering
  • Shotgun Shooting
  • Bird Study
 Sacha G.
  • Swimming
  • Sports
  • Nature
  • Amphibian & Reptile Study
 Lucas H.
  • Leatherwork
  • Swimming
  • Sports
  • Woodcarving
  • Fishing
 Aiden K.
  • Leatherwork
  • Swimming
  • Sports
  • Fishing
  • Reptile & Amphibian Study
 Jackson K.
  • Lifesaving
  • First Aid
Denzel L.
  • Leatherwork
  • Sports
  • Chess
  • Reptile & Amphibian Study
  • Nature
Sam L.
  • Swimming
  • Canoeing
  • Orienteering
  • Environmental Science
  • Leatherwork
  • Chess
 Charles M.
  • Canoeing
  • Space Exploration
  • Archery
  • Chess
 Kieran M.
  • Leatherwork
  • Swimming
 Armaan N.
  • Shotgun Shooting
  • Bird Study
Alex P.
  • Lifesaving
  • Sports
  • Athletics
  • First Aid
 Marcos P.
  • Bird Study
  • Leatherwork
  • Amphibian and Reptile Study
Liam V.
  • Leatherwork
  • Swimming
  • Sports
  • Woodcarving
  • Nature
  • Chess

Rank Advancement

ASM David Lagasse talked about the various rank advancements in the Boy Scouts as we recognized the boys who achieved the following ranks:

 Scout
  •  Kieran M.
 Tenderfoot
  • Elia E.
  • Sacha G.
  • Lucas H.
 Second Class
  • Liam V.
 First Class
  • Sam L.
 Star
  • Thomas D.
 Life
  • Curtis D.

Special Awards: NYLT

ASM Marguerite Giustina talked about special leadership training that the Boy Scouts has available that is separate from actual Boy Scout activities, called the National Youth Leadership Training (NYLT) program, which some of the older boys participated in this past summer. It’s an intensive, immersive 1 week away camp where the boys are taught how to be great leaders; for Troop 12 Scouts, the cost of participating is covered by a grant from a former Troop 12 family.

The boys who completed the program this year were:

  • Michael D.
  • Jackson K.
  • GianLuca Roses
  •  Thomas D.
  • Charles M.

And that concluded the Troop 12 200th Court of Honor!

(Pictures from the event will be posted soon! Watch this space!)

Jack Brandon, Eagle #355!

Eagle Rank Badge And Medal
The Highest Honor Rank for a Scout is the coveted Eagle Rank that boys have to complete before their 18th birthday.

On November 28th, Jack Brandon passed his Eagle Board of Review at Eagle Advisor, Marguerite Giustina’s house. His Board consisted of John Picinich from Lenape Trail District, John Hartinger as Troop Committee Chair, as well as ASM Mike Brown, and former Scout/Eagle parent, Linda Bowers.

Jack is Troop 12’s Eagle #355!

His Project was to clear out overgrowth and beautify the Bellevue Avenue Entrance of Essex County’s very own  Brookdale Park, co-sponsored by the Brookdale Park Conservancy.

Brookdale Park Bellevue Avenue entrance
This is what the Bellevue Avenue Entrance of Brookdale Park looked like AFTER Jack Brandon’s Eagle Project.

Onward and Upward!

Congratulations Jack!

Sam Joslyn, Eagle #354!

Eagle Rank Badge And Medal
The Highest Honor Rank for a Scout is the coveted Eagle Rank that boys have to complete before their 18th birthday.

On November 3rd, Sam Joslyn passed his Eagle Board of Review at Eagle Advisor, Marguerite Guistina’s house. His Board consisted of ASM Mike Brown, ASM Sean Leong, Chairman John Hartinger, and our favorite BSA District Representative, John Picinich.

Sam is Troop 12’s Eagle #354!

Onward and Upward!

Congratulations Sam!

Upcoming Fall Events

Jake Skorzewski’s Eagle Project This Sunday

Jake will have his Eagle project this Sunday, October  30th, from 10AM to 2 PM at his house at 89 Bellevue Avenue in Montclair. For his project, we will be painting and assembling vertical gardens, so wear clothes you don’t care about. For more information, email Jake here.

Cub Scout Uniforms Needed

We have had a request from another Pack for any spare Cub Scout uniforms your sons may have outgrown. Please drop them off with Mr. Joslyn at a weekly meeting.

Upcoming Events

Food Drive — Our Holiday Food Drive is almost here and more information will be given at the next Friday meeting by Justin Leong.

Committee Meeting — The next Troop Committee Meeting will be held at St. James next Tuesday at 7:30PM in the Library.

Training Conference 2 will be held at Glen Grey on November 12th to 13th (Saturday to Sunday). Patrols will be camping and cooking outside, so warm sleeping bags and other outdoor gear will be required. At this Training Conference we will be investing our new Scouts into Troop 12. More information will follow in the next few weeks.

Yours in Scouting,
Troop 12 Staff

197th Court of Honor

Troop 12 Montclair’s 197th Court of Honor

Camp Glen Gray September 25, 2016

                                 Program

Opening Ceremony – Jack Brandon, Senior Patrol Leader

Welcome – John Hartinger, Troop Committee Chair 

             Troop 12 Participation Recognition

July 4th Parade Float

  • Adults: Mike Brown, Greg Spinelli
  • Scouts: Peter B, Sam J

July 4th Parade Marchers

  • Adults: Greg DeSmith, Carl Joslyn, Greg Spinelli
  • Scouts: Curtis D, Eron E, Sam J, Jackson K, Charles M, Carson

1st Annual Troop 12 Atlantic Fishing Extravaganza Scouts

  • Adults: Julius DeSantis, Greg DeSmith, Pete Devilbiss, Andrew Frazier, Victor Parada
  • Scouts: Patrick C, Michael D, Thomas D, Curtis D Jack D, Andrew F, Jackson K, Charles M, Alex P, Marcos P

Glen Gray Work Day

  • Adults: Mike Brandon, Carl Joslyn, John Hartinger,
  • Scouts: Jack B, Eron E, Arjun N, Armaan N, Jake S

Troop Participation Bronze Award

  • Jackson Kim

Summer Camp

  • Adults: Mike Brandon, Greg DeSmith, Andrew Frazier, John Hartinger, Carl Joslyn, Sean Leong, Rich McCann, Victor Parada, Andrew Russell
  • Scouts: Michael D, Thomas D, Curtis D, Jack D, Eron E, Andrew F, Ben G, Jackson K, Justin L, Charles M, Arjun N, Armaan N, Alex P, Marcos P

Polar Bear Swim

  • Adults: Sean Leong
  • Scouts: Justin L,  Arjun N

NYLT at Camp Turrell

  • Scouts: Jack Brandon, Andrew F, Sam J

Merit Badges

Michael D.
  • Environmental Science
  • Archery
  • Sports
  • Personal Management
  • Citizenship in the Community
  • World Conservation Award
Thomas D.
  • Lifesaving
  • Sports
  • Personal Management
Curtis D.
  • Lifesaving
  • Forestry
  • Rifle Shooting
  • Pulp & Paper
Jack D.
  • Environmental Science
  • Camping, Forestry
  • Rifle Shooting
  • Pulp & Paper
Eron E.
  • Pulp & Paper
  • Camping,
  • Wilderness Survival
  • Rifle Shooting,
  • Insect Study
Andrew F.
  • Kayaking
  • Astronomy
  • Wilderness Survival
  • Rifle Shooting,
  • Personal Management
Ben G.
  • Kayaking, Camping
  • Emergency Preparedness
  • Forestry, First Aid
  • Sports
Jackson K.
  • Swimming
  • Leatherwork
  • Sports
  • Environmental Science
  • Nature
  • Geocaching
Justin L.
  • Motor Boating
  • Rifle Shooting
Charles M.
  • Leatherwork
  • Sports
  • Environmental Science
  • Nature
  • Geocaching
Arjun N.
  • Archery
  • Motor Boating
  • Rifle Shooting
Armaan N.
  • Basketry
  • Camping
  • Wilderness Survival
  • Rifle Shooting
  • Personal Management
Alex P.
  • Kayaking
  • Camping
  • Personal Fitness
  • Sports
  • Orienteering
  • Environmental Science
Marcos P.
  • Personal Management
  • BSA Lifeguard

Rank Advancement

Armaan Nischol
  • Life

Upcoming Events

         Popcorn Sale (Replaced by Bulb Sale) – October/November

         Fall Backpack Camping – 10/22-10/26

         Training Conference II/Pioneering Weekend – 11/12-11/13

         Leaf Raking/Fall Service Project – TBD        

         Family Dinner – 1/8/17

         Arctic Challenge/Klondike Derby – 1/14/17